Osadnicy z Catanu

osadnicyPLANSZÓWKA

Nie może być żadnego zestawienia gier bez Osadników:) Klasyka klasyk, Matka, a nawet babcia wszystkich gier! Wzór do naśladowania i w ogóle same naj. Jak idziecie na imprezę z grami musicie umieć w to grać.

Gra dla 3-4 osób, chyba, że ktoś ma dodatek rozszerzający.

Główna gra to Osadnicy z Catanu, potem macie do niej dodatki: Miasta i Rycerze oraz Żeglarze. Poza tym odmiany gry w kości i karcianki dla dwóch osób (opis w innym poście).

Na losowej planszy budujecie wsie i miasta, zbieracie z nich określone surowce np. kamień, czy owce (decydują kości), zdobywacie kolejne obszary przed innymi graczami. Dodatkowo, w zależności od rozszerzenia, macie inne możliwości zdobywania punktów jak np. karty specjalne. Smaczku dodaje fakt, że możecie się wymieniać z surowcami z innymi graczami, więc handel kwitnie:)

Oba dodatki są super, szczególnie Miasta i rycerze. Dodają po prostu więcej funkcji i możliwości zdobywania punktów oraz zmieniają nieco planszę, ale wszystko ze sobą idealnie współgra.

Proste zasady, każdy się szybko nauczy i znajdzie dla siebie najlepszą metodę gry. Gracze się nie atakują, przeszkadza tylko przestawiany przez nich złodziej. Losowość spora, bo kości decydują o zasobach.

20150110_221700 20150110_221732

20150110_221714

Fanom Osadników poleciałabym jeszcze: 

1. Świat Dysku https://polecksiazke.wordpress.com/2014/03/27/swiat-dysku/

Może ciężko jednoznacznie przypisać fanom gry typy książek, ale tak sobie myślę, że Achaja, szczególnie najnowsze części spodobałyby się im napewno: https://polecksiazke.wordpress.com/2014/01/23/achaja/

Opis na Rebel: http://www.rebel.pl/product.php/1,1010/21935/Osadnicy-Szybka-Gra-Karciana.html

Wywiad z twórcą: http://ciekawegry.wordpress.com/2013/11/28/wywiad-z-klausem-teuberem/

Bardzo podoba mi się Na podbór Europy. Mamy narzucone miejsca, gdzie można zbudować miasta (czyli na przykład może być skrzyżowanie obok skrzyżowania), niektóre pola mają na stałe numerki, pozostałe losujemy w trakcie gry, a jeszcze inne w trakcie gry mogą zmienić miejsca. Po planszy poruszamy się wozami i kupcami, a celem jest rozwożenie swoich towarów do miast przeciwników. Ponieważ różnic wobec wersji podstawowej nie ma wcale tak wiele można je szybko przyswoić. Jednak sama rozgrywka trwa dłużej niż w wersji podstawowej.

osadnicy na podboj europy

Jestem tak przywiązana do tej klasyki, że nie grałam jeszcze w nowe części,ale mamy:

1. Odkrywcy i piraci

2. Kupcy i barbarzyńcy

osadnicy odkrywcy i piraci

 

osadnicy kupcy i barbarzyncy

kkk

Jak grać:

 

Jedna uwaga do wpisu “Osadnicy z Catanu

  1. SAWCZUKI NAPISALI: Beata, możesz dodać spokojnie i pewnie, że polecamy Osadników już od 8-9 roku życia. Ulka się wciągnęła. Gramy nawet z 4 i 7 latkiem. 4 latek układa figury z drewnianych elementów i rzuca kostką oraz zarządza dobrami. A Dixit, to od Was się zaraziliśmy? Też polecam od 9 roku życia, rozbudowuje zasób języka, poznajemy nowe sformułowania i ryczymy ze śmiechu.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s