TOKAIDO – gra piękna, nie trudna i niesamowicie wciągająca

GRA, najlepiej dla 3-4 osób

To był ostatni dzień Pyrkonu 2016. W końcu mieliśmy trochę czasu na beztroskie połażenie. Przeszliśmy cały gaming room, zrobiliśmy trochę zakupów i poszliśmy na piętro oglądać niesamowite konstrukcje z Wojen Gwiezdnych i … niespodzianka – kolejny punkt z grami i jedyny z osławioną już Tokaido. Niestety, nie było tak różowo, okazało się, że wszystkie egzemplarze zeszły już pierwszego dnia i został ten jedyny – pokazowy. Kilka machnięć rzęsami i uśmiechów trzech lasek później – był nasz:) i to po niezłym rabacie. Kupując Tokaido coś tam o niej słyszałam, ale niewiele i nie grałam w nią nigdy. Kupiłam wersję deluxe z dodatkiem.

Gdy zeszłam na dół, z tym wielkim, nieporęcznym pudłem pod pachą, to najlepszą rekomendacją, jaką mogłam dostać była reakcja chłopaków z gaming roomu, coś z stylu: „O WOW – skąd ją masz??? To jeszcze ją mają w sprzedaży? ooo”. I tak się zaczęła moja przygoda z Tokaido.

W sumie Tokaido to taki bardziej zaawansowanych Chińczyk, którego zresztą uwielbiam. Idziemy po planszy, po drodze zbierając różnego rodzaju przywileje na danych polach np. zakupy w wiosce, czy zbieranie panoramy danego koloru, albo datek w świątyni. Pięknym w tej prostocie jest pomysł na ruch – żadnych kostek. Rusza się po prostu ostatni pionek o tyle pól, ile chce. Może przeskoczyć wszystkich, może pójść na pierwsze wolne pole. Wszystko zależy od niego.

Cała drużyna spotyka się w wiosce (jest ich 4 na planszy (jak spojrzycie na zdjęcia to, te pomarańczowe, najdłuższe pola) – kto dotrze pierwszy, czeka na resztę i dopiero wtedy ruszamy na kolejny odcinek gry.

Główny sens w tej grze to dobrze gospodarować zasobami, zastanowić się, czy będą potrzebne monety, czy może będziemy walczyć o inny zasób, który da nam punkty.

Czyli z jednej strony gramy na siebie, ale z drugiej musimy patrzeć na to, co robią inni, czy konkurujemy z nimi o te same zasoby. 4 wioski, 4 pełne emocji tury.

Co na ogromny plus – dawno nie widziałam tak pięknie wydanej gry. To jest mega pomysł na prezent! Niby taka prosta, a taka piękna. W dodatku macie nawet płytę CD z nastrojową muzyką:) Figury bohaterów, monety, karty, macie przyjemność po prostu w dotykaniu ich. A w natłoku tylu gier na rynku, to naprawdę duży plus.

W mojej skali trudności oceniam na 3, dlatego, że trudna nie jest zupełnie – zasady wytłumaczycie w 10 minut i możecie grać z osobami, które nie są doświadczone, ale jest jednak kilka rodzajów pól i kart, które trzeba zapamiętać.

Jeśli macie dzieci, to moim zdaniem spokojnie od 8-9 lat możecie z nimi w to grać.

MOJA OCENA:

Tokaido ocena

CECHY:

1.Czynnik losowości – minimalny – wszystko zależy od nas i naszych współgraczy – losowość dotyczy tylko różnych kart nagród, które wyciągamy.

2.Poziom trudności – średnio niski – spokojnie możecie grać z osobami, które nie są zapaleńcami co do gier planszowych. Nawet dzieci 8-9 lat dadzą sobie radę..

3.Rodzaj imprezy – trochę trudniejsze od typowych gier imprezowych i jednak trochę pomyślenia wymaga, ale jeśli macie ekipę, która choć trochę grała, nawet w proste gry, to spokojnie rzucajcie Tokaido na początek imprezy.

4.Zależność i interakcje z pozostałymi graczami – samej interakcji wiele nie ma, ale jednak Wasze ruchy zależą od innych, bo nie możecie stanąć na już zajętych polach, więc jeśli ktoś zbiera to samo co Wy (np. ten sam kolor panoramy), to będziecie bezpośrednimi wrogami,

5.Ilość graczy – zgodnie z instrukcją 2-5, ale najlepiej gra się w 4.

6.Kategorie/ słowa klucze – rodzinna, strategiczna, bez agresji, bez wyrywania sobie zasobów, bez handlowania i aliansów między graczami. Trzeba dobrze zarządzać własnymi zasobami.

 

Poniżej kilka zdjęć z naszych rozgrywek. Czarne stojaczki na karty, które widzicie, są dokupione oddzielnie.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s