Small World

GRA 2-5 osób.

Nie myślałam, że kiedyś to powiem, ale to pierwsza gra ofensywna, którą naprawdę lubię! Atakujesz i walczysz non stop, poświęcasz jedną armię i bierzesz drugą, gdy już Ci się wyczerpują siły i tak w kółko przez 9 rund. Świat jest po prostu za mały dla wszystkich:) A ponieważ to główna zasada, to każdy z graczy rozumie, że trzeba walczyć o nawet najmniejsze terytorium do ostatku sił, bo tylko tak zdobywa się punkty.

Reguły – tak proste, że aż piękne, max. 5 minut tłumaczenia. A tutaj nieziemski po prostu filmik z regułami (4 min): http://store.steampowered.com/app/235620/?l=polish

Losowo ustawiane są rasy i dodatkowe umiejętności[(np. zdarzyło mi się grać Walecznymi (region kosztował mnie o 1 mniej) Elfami (nieśmiertelne – no chyba, że trafią na Czarnoksiężników)]. Ten układ oznacza też wielkość naszej armii, którą będziemy grać. Runda jest bajecznie prosta – zagrywacie swoje piony na terytoria (zgodnie z zasadami oczywiście – czyli tylko na przyległe terytoria do Was oraz wnosicie odpowiedni koszt), następnie przegrupowujecie swoje siły jeśli chcecie i następnie zbieracie odpowiednią ilość monet za zajęte terytoria i dodatkowe elementy. I TYLE! Serio! Runda to też poddanie armii, lub wybór i od razu zagranie nową armią. Umiejętności ras i dodatkowych umiejętności i tak czytacie w trakcie gry (każdy ma swoją kartę z opisem), więc nie ma sensu się ich uczyć.

Na zdjęciach poniżej widzicie planszę dla 4 osób (jak dla mnie idealna ilość graczy), ale dla każdej liczby będzie inna plansza. Z Boku planszy na stole widzicie rasy z umiejętnościami dodatkowymi, z których można wybierać.

Główna strona gry jest dostępna tutaj: http://www.daysofwonder.com/smallworld/en/ – opis reguł, forum, opis dodatków.

Istnieje także wersja gry on-line i w formie apek na telefony – na nie właśnie znajdziecie najwięcej tutoriali. Udało mi się znaleźć polski filmik z zasadami (23 min):

Gra super wydana. Rozgrywka szybka. Przez częste, możliwe zmiany armii i wprowadzanie nowych ras do gry, gdzie mają one wzajemne na siebie, inne oddziaływanie, powoduje, że cała gra jest bardzo dynamiczna.

CECHY:

  1. Czynnik losowości – średni – za każdym razem rasa plus umiejętność jest inna, dodatkowo nie wiemy jakie po kolei rasy wejdą do gry (widzimy tylko kilka pierwszych), ale po kilku rozgrywkach poczujecie się lepiej z dynamiką całej rozgrywki i ten czynnik losowy nie będzie już miał takiego znaczenia.
  2. Poziom trudnościśrednio niski – spokojnie możecie grać z osobami, które nie są zapaleńcami co do gier planszowych. Polecam od 12 lat.
  3. Polubi ten kto – lubi gry analityczne, na myślenie i napewno strategiczne i niech nie zraża się ten, kto jak ja, z zasady nie lubi gier ofensywnych.
  4. Kategorie/ słowa klucze – rodzinna, strategiczna, zdobywanie terytoriów, fantasy, z humorem, ofensywna, ale nie agresywna,

Polecałabym tym, którzy grają w:

OSADNICY https://polecksiazke.wordpress.com/2014/01/18/osadnicy-z-catanu/

ŚWIAT DYSKU https://polecksiazke.wordpress.com/2014/03/27/swiat-dysku/

SHOGUN https://polecksiazke.wordpress.com/2014/01/26/shogun/

W Polsce dystrybutorem jest Rebel. Tutaj opis oraz instrukcja: http://www.rebel.pl/product.php/1,302/23185/Small-World-edycja-polska.html Możecie tam zobaczyć również ile już jest dodatków do tej gry, czy też niezależną część Small World Underground – nie grałam jeszcze w nic poza wersją podstawową, więc wszystko przede mną:)

small-world-suwaki

legenda-do-suwakow

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s