6 bierze – czyt. „szósta bierze”

GRA (2-10 osób) dla miłośników gry w karty i nie myślę tu o tzw. karciankach, ale o tradycyjnej talii kart. Pokochają ją wszyscy fani gier i zagadek logicznych, matematycy, czy informatycy, Ci co lubią liczyć karty, pamiętać co było położone, a także Ci, którzy lubią obstawiać co położą inni.

Dobrze się gra w dużej grupie, na przykład 6-7 osób. Zasady tłumaczycie w max. 2 minuty i każdy, nawet bez doświadczenia, będzie grał z przyjemnością. Możecie więc stosować tę grę, jako rozgrzewkę na imprezie, lub nieco bardziej zaawansowaną rozgrywkę na myślenie, jeśli Wasi gracze są bardziej doświadczeni.

Skoro zasady są takie proste to spróbujmy je streścić: każdy z graczy ma 10 kart, runda zaczyna się od tego, że gracze jednocześnie okrywają na stole po jednej ze swoich kart. Ruch zaczyna gracz z kartą o najmniejszej wartości i potem następni w kolejności. Ruch to położenie karty w jednym z czterech rzędów. Kartę można położyć tylko, gdy jest większa od ostatniej w rzędzie i kładzie ją się w rzędzie, gdzie różnica wartości pomiędzy kartami jest najmniejsza. Jeśli ma się tylko karty mniejsze od tych na stole – za karę zabiera się dowolny rząd. Rząd zabiera się również, gdy kładzie się kartę jako 6-stą w rzędzie – stąd nazwa gry. Każde zabranie rzędu to punkty karne. Gra się kończy, gdy któryś z graczy zdobędzie 66 punktów karnych. Przy 6 graczach oznacza to zazwyczaj 3-4 rundy.

Cała zabawa polega na tym, żeby starać się przewidzieć co zagrają inni gracze. Jak niskie karty położą? I wtedy lepiej żebyśmy położyli jeszcze niższą, a może kartę środka, albo wręcz odwrotnie największą jaką mamy? Te strategie zmieniają się w zależności od liczby graczy. Drugi trick to zapamiętać jakie karty już zeszły i nie zostać z najmniejszą, czy największą, bo to zazwyczaj oznacza, że jednak weźmie się rząd. Możecie też grać na dwa sposoby, czyli wszystkimi 104 kartami – wtedy losowość jest większe, lub liczbą kart równą liczbie graczy*10 plus 4 – wtedy wiadomo dokładnie jakie karty zostały na rękach graczy.

Uwielbiam grę w karty. Brydż, tysiąc, 3-5-8 – mogę grać w nieskończoność. Miałam mniej niż 6 lat, gdy moja pra-babcia uczyła mnie tysiąca na dwie osoby. Wyobraźcie sobie, drewniany domek, kominek, deszcz za oknem i cudowny, drewniany stół. Ach idealne warunki do gry w karty. Spokojnie mogę powiedzieć, że od dzisiaj do mojego zestawu dochodzi „6 bierze”.

CECHY:

1.Czynnik losowości – niski – szczególnie, gdy się gra w ograniczoną liczbę kart.

2.Poziom trudności – średnio niski – spokojnie możecie grać z osobami, które nie są zapaleńcami co do gier planszowych. Polecam od 14 lat, mimo, że gra podaje, że można w nią grać z dziećmi od 10 roku życia, to jednak moim zdaniem różnica wtedy w myśleniu graczy jest tak duża, że nie ma to sensu. Więc albo grają 10-latki ze sobą, albo starsi ze sobą. Bez problemu odnajdą się entuzjaści gier karcianych oraz bardziej tradycyjnych gier planszowych.

3.Polubi ten kto – lubi gry w karty i zagadki logiczne, gry na myślenie, szybką rozgrywkę, proste zasady, gry, w które można grać w wiele osób. Graliśmy 30 minut przy 7 graczach.

4.Kategorie/ słowa klucze – gra w karty, logiczna, proste zasady, dla wielu osób,

Cechy gry:

ocena-6-bierze

Nazwa oryginalna gry to „6 nimmt!” i teraz zaskoczenie – gra powstała już w 1994 roku! Aż mi wstyd, że dopiero ją odkryłam. Opis na Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/6_Nimmt!

Jeśli chcecie to jest nawet wersja on-line gry: http://www.onlinebrettspiele.de/6nimmt/Default.asp?l=en. Niemniej jednak nie polecam. Przez to, że komputer szybko liczy wynik, traci się całą atmosferę gry rozgryzania strategii graczy.

Video instrukcja zasad – portal Planszolandia:

Kilka zdjęć z naszej rozgrywki:

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s