Cykl dziedzictwo – Eragon, Najstarszy, Brisingr, Dziedzictwo

eragon 1KSIĄŻKA

Jaka właściwie jest definicja sagi? Poza tym oczywiście, że jest takie miasto w Japonii oraz herbata:) Wikipedia podaje, iż jest to: „staroskandynawskie dzieło epickie o legendarnych lub historycznych bohaterach i wybitnych rodach”. Tak więc generalnie Eragon pasuje, po dodaniu oczywiście, że jest to fantasy, a nie historia skandynawska.

Eragon ma wszystko co trzeba: ludzie, elfy, krasnoludy, urgale, tzw. Cienie, Ra’zacowie, smoki i ich Jeźdźcy i mityczne artefakty, nieuchwytną magię i zamierzchłe tajemnice, stare spory. Ma nawet zdradę i nieślubne dzieci:) Wszystko standardowo toczy się w zamkninętym, jak dla mnie nawet klaustrofobicznym świecie (o nazwie Alagaesia), którego konstrukcja nie wnosi nic nadzwyczajnego, czy niespotykanego.

Jak jeszcze do tego doda się, że de facto autor miał 15 lat jak napisał pierwszy zarys książki, to można sobie zadawać pytanie czemu właściwie polecam tę pozycję? Wśród słów krytyki zgadzam się z tym, że fabuła jest łatwa do przewidzenia i stworzony świat jest bardzo typowy. A jednak naprawdę jestem fanem tej książki.

Lubię bohaterów, ciekawie i szybko czyta mi się ich historie.

I tak się zastanawiam dlaczego tak jest, to muszę powiedzieć, że książka porusza we mnie jakieś struny romantyzmu, fantazjowania, przygody. Wychodzi ze mnie taki mały Piotruś Pan. Coś w tych opisach sprawia, że naprawdę mam ochotę unieść się na smoku, wziąć miecz do ręki, zejść pod góry do kransoludów, zobaczyć jak żyją Vardeni. Jest malowniczo i pięknie, bardzo epicko i nieco pompatycznie. Całkowite oderwanie od rzeczywistości, pauza i restart. I to jest właśnie piękne!

Drugie co mnie przyciąga do tej pozycji to mistycyzm i symbole. Najbardziej przykuły moją uwagę miecze. Generalnie lubię miecze, mogłabym je mieć na ścianie i w gablotach i może kiedyś w końcu nauczę się nimi walczyć, więc oczywiście jest tu lekki brak obiektywizmu:)

Najbardziej fascynuje mnie miecz Zar’roc(czyli Nieszczęście, jest czerwonego koloru) [tutaj doskonały wręcz opis: http://dziedzictwo.wikia.com/wiki/Zar’roc], który przechodzi z rąk do rąk, raz więc symbolizuje zło, raz dobro. Eragon wykuwa ostatecznie dla siebie miecz Brisingr (jest niebieski i oznacza Ogień).

eragon - miecze3Jest więc coś w tej sadze takiego co przyciąga, co sprawia, że chciałbyś się tam przenieść, że snujesz marzenia i wkładasz buty bohatera. Może jest po prostu dobrze napisana? Może po prostu wystarczy zgromadzić w jednym miejscu wszystkie te drobiazgi, świadczące o dobrej historii? Nie wiem, ale jest to jedna z nielicznych książek, gdzie pamiętam przebieg historii, więc musiała mnie ująć gdzieś na nieświadomych pokładach podświadomości i delikatnie połechtać swoją magią.

Christopher Paolini

♦ Eragon
Dziedzictwo. Eragon [Christopher Paolini]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

♦ Najstarszy
Dziedzictwo. Najstarszy [Christopher Paolini]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

♦ Brisingr
Dziedzictwo. Brisingr [Christopher Paolini]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

♦ Dziedzictwo
Dziedzictwo [Christopher Paolini]  - KLIKAJ I CZYTAJ ONLINE

* * *

CIEKAWE LINKI:

Strona www książki, gdzie m.in. znajdziecie mapę świata i kilka wywiadów z autorem: http://www.alagaesia.com/alagaesia.php

Wikipiedia opis postaci: http://pl.wikipedia.org/wiki/Postacie_z_cyklu_Dziedzictwo

Wikipiedia opis pierwszej części: http://pl.wikipedia.org/wiki/Eragon

Wydawnictwo MAG: http://www.mag.com.pl/szukaj

Powstała także gra komputerowa: http://www.gry-online.pl/S016.asp?ID=7867

* * *

Myślę, że polubią tę książkę Ci, którym się spodobało: Kroniki, Wojny i Legendy Świata Wynurzonego ( https://polecksiazke.wordpress.com/2014/05/24/kroniki-wojny-i-legendy-swiata-wynurzonego/), Władca Pierścieni.

* * *

W 2006 roku był nakręcony film na podstawie pierwszej części. Jak dla mnie super. Baśń, epickie przedstawienie historii, tak jak oczekiwałam. Przepiękne efekty, szczególnie lot na smoku i walki. Trailer: 

Eragon i Saphira, jego smok: 

 GALERIA ZDJĘĆ Z FILMU:

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

 

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Cykl dziedzictwo – Eragon, Najstarszy, Brisingr, Dziedzictwo

  1. Szczerze powiedziawszy nigdy nie przeczytałam tego cyklu, chociaż fantasy poniekąd lubię… Więc może któregoś dnia w końcu się pokuszę by sięgnąć po te książki 😉

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s