Przeżyłem syberyjskie zesłanie

okladka

KSIĄŻKA

Miał zaledwie 7 lat, gdy w środku nocy Rosjanie załadowali jego rodzinę i wywieźli na Sybir. W przeddzień swoich urodzin znalazł się w tzw. „specposieleniu”, w posiołkie Wierchniaja Ura. W niespełna rok stracił na Syberii rodziców i siostrę. Został tylko z dwoma braćmi i niepełnoletnią siostrą. Sam wystarał się o miejsce w domu małego dziecka, by uciekać z pełnego przemocy kolejnego. Później pracował na parostatku rzecznym jako chłopiec okrętowy tzw. „Junga”. Swoją drogę kończy na 2-letniej pracy w rolniczym sowchozie w Charkowskiej obłasti, na Ukrainie. Do Polski wrócił z tułaczki po 6 latach. Do dziś pamięta, że za pierwsze zarobione pieniądze kupił w swoje 13. urodziny bułkę za 50 gr. Rozdzielone rodzeństwo spotkało się ponownie po latach w ojczyźnie.

zzz

Mój Dziadek miał zawsze dar opowiadania. Jego wspomnienia są pełne pasji i malowniczych obrazów. To walka dziecka o przetrwanie nie tylko we wrogim kraju, ale i w trudnym śropdowisku, dziecka, które musiało bardzo szybko dorosnąć. Jego historia nadaje się na niejedną książkę przygodową – trzytygodniowa podróż w wagonach transportowych na Syberię, budowa tratwy, żeby móc przenieść się w lepsze miejsce i spływ nią przez niemal całą jesień, dopóki kry pozwoliły, cudowne pokonanie choroby, która odbierała władzę w nogach, ta historia to nauka o zdobywaniu pożywienia i podstawowych czynności umożliwiających przetrwanie – to nauka prawdziwego życia.

Strona wydawnictwa: http://sisk.suwalki.pl/index.php/wydawnictwa/przezylem-syberyjskie-zeslanie

Facebook autora: https://www.facebook.com/PrzezylemSyberyjskieZesl?ref=hl

Fragment wywiadu ze mną i Dziadkiem: 

W gronie wnuków postanowiliśmy się też zmierzyć z nagraniem fragmentów w formie audiobooka:):) SUPER ZABAWA! Oto wyniki:

Robert:

Mariusz 

Jak się pędziło bimber na Ukrainie? Jak to jest pierwszy raz w życiu spróbować tego bimbru… Odsłaniamy rąbek tajemnicy;)

I ja na końcu

Reklamy

Jedna uwaga do wpisu “Przeżyłem syberyjskie zesłanie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s